1 Niedziela Adwentu – 29.11.2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy Adwent – czas naszego przygotowania do dobrego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Przed błogosławieństwem poświęcimy opłatki wigilijne, które będzie można nabyć w zakrystii. Ofiary składane za opłatki są wyrazem naszej wdzięczności za pracę i modlitwę sióstr Felicjanek w naszej parafii. Jak co roku możemy również nabywać świece Caritas – Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ta świeca zapalona przy wigilii będzie znakiem naszej pomocy dla dzieci z najuboższych rodzin.
  2. Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny i Duszpasterski poświęcony Eucharystii. Od dzisiaj w zakrystii przyjmujemy intencje mszalne na styczeń. Dziś również rozpoczynają się rekolekcje internetowe oddania się Matce Najświętszej. Szczegółowe informacje są na stronie internetowej naszej Parafii.
  3. Jutro – święto św. Andrzeja, apostoła. Od jutra, w dni powszednie, o godz. 17 będziemy odprawiać roraty.
  4. W czwartek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera. W czwartek przed roratami – Koronka do Bożego Miłosierdzia za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, zwłaszcza z naszej parafii. O godz. 20.00 zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu.
  5. W piątek – pierwszy piątek miesiąca. Od godz. 15.30 – okazja do spowiedzi. Po mszy świętej o godz. 17.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia.
  6. W sobotę w związku z trwającą pandemią nie będzie odwiedzin chorych z Komunią świętą.
  7. O godz. 16.30 – różaniec. Nie będzie zmiany tajemnic różańcowych Róż Żywego Różańca.
  8. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość świętego Mikołaja, biskupa i męczennika głównego patrona naszej parafii. Msza święta odpustowa – o godz. 11.30. Odprawi ją ks. Andrzej Tarasiuk – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Dzięki staraniom Ks. Pawła nasza parafia otrzymała relikwie św. Mikołaja. W Polsce tylko trzy parafie mają takie relikwie. Jest to cząstka kości świętego, a więc tzw. relikwie pierwszego stopnia. Wraz z nimi są relikwie św. Tomasza z Akwinu. Niech relikwie świętych pomagają nam w umacnianiu wiary, a święci prowadzą nas do Boga. Uroczyste wprowadzenie relikwii będzie w niedzielę podczas mszy św. o godz. 11.30 i ta msza święta będzie transmitowana w internecie.
  9. Na stolikach pod chórem znajduje się kolejny bezpłatny numer czasopisma „Dobre nowiny”.
  10. Jak co roku prosimy o dzielenie się z potrzebującym produktami żywnościowymi. Składajmy je przy ołtarzu św. Mikołaja do 13 grudnia.

Niech Maryja Niepokalana pomoże nam dobrze przeżyć czas Adwentu

List pasterski metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego na Adwent 2020 roku

W związku z trwającą epidemią koronawirusa przypominamy najważniejsze zasady dla uczestniczących we mszach świętych
  1. Wszystkich obecnych na mszy świętej obowiązuje noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Maseczki można zdjąć na czas przyjmowania Komunii świętej.
  2. Według rozporządzenia księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Komunię świętą można przyjmować w sposób tradycyjny – do ust, lub można przyjmować „na rękę”. Należy to jednak czynić z wielką pobożnością i wiarą. Przypominamy, że należy położyć jedną dłoń na drugiej, tworząc „tron” dla Pana Jezusa, a po otrzymaniu Komunii świętej w obecności kapłana dwoma palcami włożyć Ją sobie do ust. Nie należy „zlizywać” Hostii świętej z dłoni co jest niehigieniczne i niezgodne z przepisami kościelnymi.
  3. Nie wolno z Komunią świętą w ręce odchodzić do ławki lub przemieszczać się w inne miejsce w kościele lub wychodzić na zewnątrz kościoła. Ręce do przyjęcia Komunii świętej należy unieść tak, aby dla kapłana lub szafarza był wyraźny znak takiego przyjęcia Pana Jezusa.
  4. Osoby, które obawiają się zarażenia podczas przyjmowania Komunii świętej na rękę po innych, którzy przyjmowali Ją do ust, niech przychodzą do Komunii świętej do balustrady przed ołtarzem. Wówczas otrzymają Komunię świętą jako pierwsi.
  5. Osoby zajmujące dalsze miejsca w kościele otrzymują Komunię świętą w kolejności Jej udzielania wzdłuż naw bocznych i nawy środkowej kościoła.
  6. Wszystkich prosimy o gorącą modlitwę o oddalenie epidemii. W tej intencji podczas dzisiejszej adoracji będziemy śpiewać Suplikacje, prosząc o Boże Miłosierdzie.